Üyelik Girişi

İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLIĞI VE DANIŞMANLIK

6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu gereğince;

01.01.2013 tarihi itibariyle işverenlerin, işyerinde var olan ya da dışarıdan gelebilecek tehlikelerin belirlenmesi ve bertaraf edilmesi için Risk Değerlendirmesi ile Acil Durum Planı yaptırması ve tüm çalışanlarına iş sağlığı ve güvenliği hakkında eğitim vermesi zorunlu hale getirilmiştir.

Risk değerlendirmesi ve acil durum planlarının en az bir kişi çalıştıran tüm işyerlerinde, 2013 yılı Ocak ayı içerisinde yapılması gerekmektedir. Yapılmaması halinde risk değerlendirmesi için 3.234 TL, acil durum planı için 1.078 TL idari para cezası uygulanacaktır. Takip eden her ay için toplamda 5.390 TL ceza tahakkuk edecektir.En az 1 (bir) kişi çalıştıran, apartmandan marketlere, büro işyerlerinden kamu işyerlerine kadar tüm işverenlerin ilgili kanun gereğince yükümlülüklerini yerine getirmesi gerekmekte olup, aksi durumlarda yüksek miktarlı cezalarla karşılaşabileceklerdir.

50 kişiden fazla çalışanı bulunan tüm işyerlerinin, iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekiminden hizmet alma zorunluluğu başlamış olup; 50 kişiden az çalışanı olan (en az 1 kişi bile olsa) tüm işyerlerinin; işyeri tehlike sınıfına göre aşağıda belirtilen tarihler itibariyle, iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekiminden hizmet almaya başlaması gerekmektedir. 

· Tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri  01 Ocak 2014
· Az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri ile tüm kamu kurumları 01 Temmuz 2016

- içeriği broşür olarak indirmek için tıklayınız.
- işyeri tehlike sınıfınızı öğrenmek için ilgili dosyayı inceleyiniz ya da bizimle irtibata geçiniz.